Бомбици со лешници, рум и портокал

Бомбици со лешници, рум и портокал
Потребно е:

1 лажица мед

100 грама мелени лешници

100 грама мелени посни бисквити

50 грама шеќер во прав

1 лажица рум

1 ќесичка ванилин шеќер

1 лажица маргарин

1 кора од портокал

свеж сок од половина портокал

100 грама рендано посно чоколадо

100 грама посно чоколадо

2 лажици масло.

Приготвување:

1. Во сад на оган ставете го медот да се загрее.

2. Во длабок сад ставете ги мелените лешници, бисквитите, шеќерот во прав, румот,

ванилиниот шеќер, маргаринот, ренданото чоколадо, кората и сокот од портокал. Измешајте ги и додадете го медот.

3. Од смесата формирајте бомбици, а потоа ставете ги во замрзнувач најмалку 30 минути.

4. Во меѓувреме, растопете го чоколадото на пареа. Во растопеното чоколадо додадете го

маслото и измешајте.

5. Изладените чоколадни бомбици со лешници, рум и портокал прелијте ги со растопеното

чоколадо и декорирајте ги по желба.

Споделување со вашите пријатели: