Десерт од нане и чоколадо

Десерт од нане и чоколадо
Состојки:

 

Делот со нане

 

20 г свежо нане

300 м млеко

100 г шеќер

50 мл вода

30 мл густин

 

Чоколадниот дел

 

1 пакување чоколаден пудинг

300 г млеко

100 г чоколадо

2 лажици шеќер

 

Приготвување:

Во миксер се ставаат нането и млекото. Се блендира добро и се става на оган. Се додаваат 100 г шеќер и се остава да се загрее. Се промешува густинот со водата, па се додава во садот. Се меша додека не се добие посакуваната густина. Кога е готово, се распоредува во 4 чашички.

Го спремаме вториот дел од десертот. Во 250 мл млеко додаваме 100 г чоколада, па ставаме да се растопи на оган. Се додава уште 2 лажици шеќер. Во 50 мл млеко се размешува пудингот од чоколада и се додава во садот на оган. Се вари до посакуваната густина, па се дополнуваат чашките со оваа смеса. Декорирајте со парченца чоколада, листови нане или, пак, по своја желба.

Споделување со вашите пријатели: