Пике не сака да игра за Шпанија, но сака за Каталонија

Пике не сака да игра за Шпанија, но сака за Каталонија
Жерар Пике заврши со репрезентацијата на Шпанија, но не и со Каталонија. Со оглед на тоа дека во моментов е пауза во фудбалските шампионати и време кога играат репрезентациите, свој собир ќе има и тимот на Каталонија.

Оваа селекција на 25 март ќе одигра пријателски натпревар со Венецуела во Џирона, со што ќе продолжи серијата мечеви кои немаат никаков натпреварувачки карактер.

Изненадување за сите е што за Каталонија ќеигра Жерар Пике, кој по Мундијалот во Русија минатата година соопшти дека ја заврши репрезентативната кариера. Но, изгледа дека тоа важи само за Шпанија.

Меѓу повиканите играчи е и ветеранот Чави Ернандез, легендата на Барселона кој сега игра во Катар за Ел Сад.

Селекторот на Каталонија Џерар Лопез во тимот повика 20 играчи.

Голмани: Едгар Бадија (Елче), Исак Бесера (Химнастик),

Одбрана: Жерар Пике (Барселона), Марк Бартра (Бетис), Мартин Монтоја (Брајтон), Алеиш Видал (Севиља), Дидак Вила (Еспањол), Марк Муниеса (Џирона), Марк Кукурела (Еибар).

Среден ред: Чави Ернандез (Ал Сад), Виктор Санчез (Еспањол), Пере Понс (Џирона), Жоан Жордан (Еибар), Алекс Гранељ (Џирона), Ориол Ромеу (Саутемптон), Алеиш Гарсија (Џирона), Оскар Мелендо (Еспањол).

Напад: Сержо Гарсија (Еспањол), Бојан Кркиќ (Стоук), Марк Кардона (Еибар).

Споделување со вашите пријатели: