Одлична игра на Вардар, со девет разлика го прегази Загреб

Одлична игра на Вардар, со девет разлика го прегази Загреб
Вардар вечерва одигра одлично против Загреб на гостински терен во рамките на првата осминафинална пресметка во Лигата на шампиони. Интересно е што Европската ракометна федерација го прогласи вечерашниот меч за натпревар на неделата, меѓутоа Вардар не дозволи неизвесност и во голем стил водеше од почетокот до крајот на натпреварот.

Македонскиот првак после првите 30 минути водеше со 14:6, а натпреварот го заврши со девет разлика, односно 27:18.

Вардар и Загреб претходно се сретнаа и пред четири недели во рамките на СЕХА, кога скопјани на домашен терен победија со 28-26. Во првиот меч во Загреб, Хрватите славеа со 26-23. Во Лигата на шампионите последен пат меѓусебе играа во 2017 година кога македонскиот шампион извојува две убедливи победи, а потоа и ја освои титулата најдобар на стариот контитент.

Реваншот е следната сабота во Скопје. Влезниците се веќе во продажба и чинат 350, односно 400 денари.

Споделување со вашите пријатели: